20ος ΜΙΝΩΙΚΟΣ ΑΘΛΟΣ (Αποτελέσματα)

20ος ΜΙΝΩΙΚΟΣ ΑΘΛΟΣ
Μπορεί να είναι εικόνα 6 άτομα, άτομα που στέκονται και εξωτερικοί χώροι

Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη ο 20ος Μινωικός άθλος που διοργάνωσαν ο Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Κρήτης Ίκαρος και ο Σύλλογος δρομέων Υγείας Μεγαλόνησος. Με την συνδιοργάνωση της Γ.Γ.Αθλητισμού και της Περιφέρειας Κρήτης Ο αγώνας διεξήχθη υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Λαικού Μαζικού Αθλητισμού –Υπεραπόστασης (ΕΟΣΛΜΑ-Υ) και με την υποστήριξη των Δήμων Ηρακλείου –Γόρτυνας-Φαιστού, της Ελληνικής Αστυνομίας , τμήμα Μοιρών τροχαία Ηρακλείου, Τμήμα Σαμαρειτών Μεσαράς, Ομάδα διάσωσης Φίλιος Ζεύς
Είκοσι δύο αθλητές και αθλήτριες έδωσαν το παρόν στην εκκίνηση στον Αρχαιολογικό χώρο της Φαιστού αλλά 19 κατόρθωσαν να φτάσουν στον τερματισμό Στην ιστορική διαδρομή Φαιστός-Κνωσός 70 χλμ
Νικητές στους άνδρες ήταν οι δύο σπουδαίοι αθλητές από το Ρέθυμνο Οικονομάκης Νεκτάριος& Θωμαδάκης Ιωάννης που τερμάτισαν μαζί χέρι-χέρι στην πρώτη θέση με τον καλό χρόνο 5 ώρες 15΄38 που σε ένα συναρπαστικό αγώνα που μέχρι το 50ο χλμ προπορευόταν ο περυσινός νικητής Σηφάκης Μανόλης( που τελικά τερμάτισε στην 4η θέση με χρόνο 5)ώρες 51΄36 με αντεπίθεση πέτυχαν την ανατροπή και έκοψαν πρώτοι το νήμα, στην Τρίτη θέση ήταν ο αθλητής Μαγκαφουράκης Μανώλης με χρόνο 5 ώρες 26΄07, ενώ λόγο τραυματισμού δεν συμμετείχε ο πολυνίκης του αγώνα με 13 νίκες και κάτοχος του ρεκόρ διαδρομής μ 4 ώρες 33 Καμπαξής Παντελής.
Νικήτρια στης γυναίκες ήταν η Στεφανή Αγγελική από την Αθήνα με τον πολύ καλό χρόνο 6 ώρες 36 στην δεύτερη θέση ήταν ο σπουδαία Κρητικιά αθλήτρια Δρακάκη Κατερίνα από τα Χανιά με χρόνο 6 ώρες 52΄18 και στην Τρίτη θέση η νέα αθλήτρια στις αποστάσεις Νεστορίδου Μαρκέλλα από την Αθήνα με χρόνο 7 ώρες 08΄23.
Ταυτόχρονα με τον αγώνα των 70χλμ έγινε και ποδηλατοδρομία στην διαδρομή Κνωσός-Φαιστός-Κνωσός 140χλμ και που σε αυτήν συμμετείχαν 10 ποδηλάτες
Οι διοργανωτές θέλουν να ευχαριστήσουν την Γ.Γ.Αθλητισμού, την Περιφέρεια Κρήτης για την συνδιοργάνωση τους Δήμους Φουστού Γόρτυνας Ηρακλείου , Ελληνική Αστυνομία Μοιρών, τροχαία Ηρακλείου τμήμα Σαμαρειτών Μεσαράς Ομάδα διάσωσης Φίλιος Ζεύς για την υποστήριξη, τις Κοινότητες & τους Πολιτιστικούς Συλλόγους Μοιρών, Γόρτυνας,Αγίας Βαρβάρας, Αυγενικής ,Βενεράτου Δαφνών, τις υπηρεσίες καθαριότητας,τεχνικήε υπηρεσίας και της 4ης Δημοτικής ενότητας του Δήμου Ηρακλείου, όλους τους χορηγούς την οργανωτική επιτροπή του Συλλόγου Μαραθωνοδρόμων Κρήτης-Ίκαρος και τέλος για την αξιέπαινη προσπάθεια των αθλητών &ποδηλατιστών.